Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009

Μεγάλο διπλό στο Ιβανώφειο

Ο Αρκαδικός έσπασε το αήττητο του Ηρακλή και πλέον βλέπει ακόμα και άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Η ομάδα του Γιάννη Σμυρνιώτη επικράτησε του «Γηραιού» με 67-66 στην παράταση.

Ο Αρκαδικός είχε δυο φορές την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια, αλλά αρχικά ο Τσαμάτος έκοψε τον Καραδολάμη σε προσπάθεια για τρίποντο 8,6’’ πριν το τέλος, αλλά ο Μπούτσι έκανε λάθος στην επαναφορά και οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι την ευκαιρία να πάρουν το ματς με τον Καραδολάμη όμως να αστοχεί και πάλι.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ο Ηρακλής έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και προηγήθηκε 63-61, αλλά 1’26’’ πριν το τέλος ο Σιζόπουλος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Τρίπολης. Ο Καστλ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 64-64 και ακολούθησαν άστοχο τρίποντο του Καραδολάμη και του Τσαμάτου. 2’’ πριν το τέλος, ο Σωκράτης Μαναβόπουλος με τρίποντο έκανε το σκορ 64-67, αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ του Τόσιτς πάνω στον Καστλ και ο Αμερικανός ευστόχησε στις βολές, αστόχησε όμως στο τρίποντο και οι Τριπολιτσιώτες έφυγαν νικητές από το «Ιβανώφειο» αναγκάζοντας τον Ηρακλή στην πρώτη του φετινή νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-10, 34-29, 49-39, 58-58, 66-67

Διαιτητές: Μητσόπουλος - Νικολούλης - Μιχελής.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 15 (1), Κέκελης 4, Καμπερίδης 3, Ακεψιμαϊδης, Λαμπρόπουλος 13, Λάππας, Καραποστόλου 8 (2), Πέτροβιτς 10 (1), Τσαμάτος 9, Μπούτσι 4, Δέσπος.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Σκουζής, Τόσιτς 6, Παπαδάκης 5, Σιζόπουλος 20 (4), Κοψαύτης, Καραδολάμης 13 (2), Μαναβόπουλος 16 (1), Σουρλής 2, Σιβορότκα 2, Τζουγκαράκης 3.